(NIE) Wszystko o Majorze

Waldemar "Major" Fydrych jest wybitnym polskim artystą znanym z racji tworzonych przez niego wizerunków krasnoludków oraz pomysłowych, pełnych humoru happeningów politycznych. W świecie jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli surrealizmu w historii tego nurtu.

Jego graffiti krasnoludka, obok prac tak wielkich artystów jak m.in. Artaud, Duchamp, Buñuel, Dali i Picasso, znalazło się w albumie Brada Fingera pt. "Surrealizm – 50 dzieł sztuki które powinniście znać" ["Surrealism - 50 Works of Art You Should Know"] wydanego przez prestiżowe wydawnictwo Prestel Publishing w 2013 roku. Jest on także sławny w świecie jako twórca i główny ideolog legendarnego ruchu artystycznego i opozycyjnego zwanego Pomarańczową Alternatywą z korzeniami w dadaizmie i surrealizmie.

Postać kontrowersyjna – kochany, znienawidzony i podziwiany, Waldemar "Major" Fydrych zawsze wykazywał się fantazją i wyobraźnią. Od bardzo wczesnego okresu, manifestował upodobanie do mistyfikacji. Wezwany przed komisję wojskową celem odbycia służby, pojawił się przed wojskowym psychiatrą, udając wielką chęć jej odbycia, co zostało odczytane przez lekarza jako niepoczytalność. Poproszony o okazywanie szacunku swoim przełożonym, zaczął tytułować swego rozmówcę "pułkownikiem", a siebie "majorem". Stąd jego pseudonim, który pozostał mu do dziś….