Plakat do happeningu Braterska Pomoc wiecznie żywa. Autor nieznany
Bratnia Pomoc wiecznie żywa
Nadchodzące lato 1988 roku jest niezwykle gorące. Przemija marazm panujący w połowie lat osiemdziesiątych. Uaktywniają się środowiska studenckie i licealne. Dzięki nim akcje Pomarańczowej Alternatywy stają się szczególnie masowe. W lipcu przystępuje też do działania młodzież pracująca, zatrzymują się stocznie huty i kopalnie.
Na tle wydarzeń strajkowych, latem 1988 roku odbywa się kolejna akcja. Tym razem w plenerze - w górach, w masywie Sudetów. Przypomina ona o ważnym wydarzeniu – na dzień 19 sierpnia 1988 roku przypada bowiem dwudziesta rocznicę agresji państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Tego dnia, na szczycie Śnieżki, przy granicy z Czechami, odbywają się rozległe w przestrzeni "manewry" pod hasłem Braterska pomoc wiecznie żywa. W wydanej z tej okazji ulotce widnieje prowokacyjne stwierdzenie, że chodzi o ponowną "braterską pomoc" dla tego kraju. Sugerowana jest możliwość przekroczenia granicy przez "siły" happenerów. Stawia to na nogi oddziały milicji czeskiej i polskie wojsko. Operacja, która została dostatecznie rozpropagowana, ściąga młodych ludzi z całej Polski.
Więcej o tym happeningu dowiecie się Państwo na stronie internetowego Muzeum Pomarańczowej Alternatywy